Tiistaipurjehdusohje 2020 löydät alla olevasta linkistä

https://www.sailingteamoulu.com/tiistaipurjehdusoh...

Purjehduskauden 2020 tapahtumista ilmoitamme tällä sivulla

FINRATING-tasoitusjärjestelmä

Avomeripurjehtijoiden sivulta http://avomeripurjehtijat.org , löytyy tuoretta asiaa uudesta tasoitusjärjestelmästä mm. Finrating taulukkoveneet 2020 luettelo.

*******************

Menneet tapahtumat:

Purjehduskauden 2020 avajaiset Seelarissa 13.3.2020 klo 18

Ohjelma:

  1. Finrating järjestelmä LYS-tasoitusluvun tilalle
  2. Manage2Sail -kilpailunjärjestämisalustan käyttöönotto
  3. Kauden 2020 kilpailukalenteri
  4. STO ry = STO + RTO
  5. STO ry:n uudet verkkosivut
  6. Lisenssihinnan korotus
  7. Vuoden 2019 tulokset ja palkintojen arvonta

Ilmoittautuminen tapahtuu Sailing Team Oulu ry:n verkkopankissa 10.3.2020 mennessä: https://holvi.com/shop/STOKauppa/. Ilmoittautumismaksu (5 €) sisältää illallisen ja osallistumisen arvontaan. Verkkokaupan tuotteessa lukee viime syksyn tapahtuman nimi ja päivämäärä, mutta siitä ei tarvitse välittää.

Menu
Värikästä talvisalaattia
Ruisleipää ja rieskaa
Voita ja kasvismargariinia

Porsaan sisäfileetä konjakkiviinikastikkeessa
Kasvisruokailijoille Poijun kasvispihvejä
Persiljahunnutettuja lintuperunoita
Paahdettuja uunikasviksia

Ruokajuomana vettä ja mehua, sekä
teidän omat ruokajuomanne

Piparkakkumoussea
Kahvia ja teetä, sekä
teidän omat avec-juomanne

Kaikki ruoat ovat laktoosittomia. Gluteenittomista ja muista erikoisruokavalioista sekä kasvisruokailijoista tarvitsemme tiedon viikkoa ennen tilaisuutta.

Racing Team Oulu (RTO) kauden päätöstilaisuus Ravintola Poijussa, Seelarissa lauantaina 7.12.2019 klo 18.00-23.30

Kilpailukauden 2019 päätöstilaisuus, muistetaan ja palkitaan kilpailuhin osallistuneita ja niissä menestyneitä. Osta illalliskorttisi Oulun Merenkävijöiden Holvi-verkkokaupasta hintaan 5,00 €.

menu:

Värikästä talvisalaattia, Ruisleipää ja rieskaa, Voita ja kasvismargariinia,

Porsaan sisäfileetä konjakkiviinikastikkeessa, Kasvisruokailijoille Poijun kasvispihvejä , Persiljahunnutettuja lintuperunoita, Paahdettuja uunikasviksia,

Piparkakkumoussea, Kahvia ja teetä.

Omat ruokajuomat ja jälkiruokajuomat voi tuoda mukana.

Kilpailunjärjestäjäkurssi 2.11.2019 klo 9:00 Johteenpookissa

Yksipäiväinen kurssi on tarkoitettu purjehduskilpailujen järjestäjille, kilpailijoille, junioreille ja junioreiden vanhemmille. Kurssi on avoin kaikille SPV:n jäsenseurojen jäsenille.

Toivotaan runsasta osallistujamäärää oppimaan, kertaamaan tai päivittämään kilpailusääntöjen ja kisajärjestelyjen maailmaa. Junioreiden vanhemmat voivat löytää mielenkiintoisen uuden harrastuksen tai keinon ymmärtää paremmin lastensa harrastuksen hienouksia.

Kilpailujen järjestäminen on mielenkiintoista puuhaa ja jotta jatkossakin voitaisiin järjestää kisoja, tarvitaan ehdottomasti uusia toimijoita.

Kurssi on SPV:n järjestämä ja osallistujille maksuton. Kouluttajana toimii Arto Kiiski SPV:stä.

Varjakkapurjehdus 2019 LYS I tulokset

Varjakkapurjehdus 2019 LYS II tulokset

Varjakkapurjehdus 2019 LYS III tulokset

Varjakkapurjehdusohje 2019

Kutsu Varjakkapurjehdukseen 2019

Oulun Regatta 2019 LYS I tulokset

Oulun Regatta 2019 2 LYS II tulokset

Oulun Regatta 2019 LYS III tulokset

Oulun Regatta 2019 E-jolla tulokset

Oulun Regatta 2019 Laser tulokset

Oulun Regatta 2019 Zoom 8 tulokset

Oulun Regatta 2019 Optimistijolla yli 12 v tulokset

Oulun Regatta 2019 Optimistijolla alle 12 v tulokset

Vuoden 2019 kilpailukalenteri Perämerellä

15.6. Oulu Ocean Race, RTO, Oulu LYS

29.6. Ratakilpailu, RTO, Oulu Hai, H-vene, Albin

Express, kevytveneet

29.6. Pekanpäivän purjehdus, RaaPs, Raahe Kevytveneet

30.6. Pekanpäivän purjehdus, RaaPs, Raahe Köliveneet

13.7. Kemin regatta, KePs, Kemi Kaikki luokat

14.7. Kemin regatta, KePs, Kemi Kaikki luokat

20.7. Vuosipäiväpurjehdus RaaPs, Raahe Kevytveneet

21.7. Vuosipäiväpurjehdus RaaPs, Raahe Köliveneet

3.8. Elorace, RTO, Oulu LYS

10.8. Oulun Regatta, RTO, Oulu Kevytveneet,

Köliveneet, LYS

10.8. Refanutan regatta, RaaPs, Raahe Kevytveneet

11.8. Oulun Regatta, RTO Oulu Kevytveneet,

Köliveneet, LYS

11.8. Refanutan regatta, RaaPs, Raahe Köliveneet

17.8. Varjakkakisa, RTO, Oulu LYS

24.8. Kiviniemi Offshore, RTO, Oulu LYS

30.8. Yökilpailu, RTO, Oulu LYS

KILPAILUTULOKSIA

Röytän avajaispurjehdus : Kilpailupöytäkirja

Luokka: LYS 1 pvm: 9.6.2018 Järjestäjä: Racing Team Oulu - RTO
# TUNNUS VENE TYYPPI LYS KIPPARI SEURA STARTTI 1 PISTEET
AIKA T AIKA S P
1 FIN-9254 Alca torda X99 1.240 Jorma Kinnunen OM 03:45:11 4:39:14 1 1.0 1.0
2 FIN-9025 Tuulia X332 1.250 Pekka Saukkonen OM 03:55:16 4:54:05 2 2.0 2.0
3 Klubi Sirhetar Contrast 362 1.180 Heikki Kovalainen OPS 04:18:43 5:05:17 3 3.0 3.0
4 FIN 11642 Blue Dream First 31.7 1.190 Juhani Niemelä OM 04:22:36 5:12:30 4 4.0 4.0

MUISTIO PURJEHDUSINFOSTA 28.5 klo 18.00 JOHTEENPOOKISSA

Tiistiksen Nallikaripoiju on asennettu kohtaan:
65° 01' 58,8'' ; 25° 23' 40''

KILPAILUTULOKSIA 2017

Oulu Ocean Race

17.6.2017

Racing Team Oulu - RTO

LYS 1

1. AnnaS Pekka Saukkonen OM,

2. Tuulia Olli Nurmesniemi OM,

3. Viiveri Jussi Pajala OPS,

4. Marimii Jaakko Mattila OM,

5. Sirhetär Heikki Kovalainen OPS,

6. Blue Dream Juhani Niemelä OM,

7. Jahweli Markku Vimpari OM,

LYS 2
1. Seagull Jukka Laaksonen OPS,
2. Marietta Ilmo Hassinen OPS,
3. H-vene Markku Paloma OPS,
4. Suula Pekka Elomaa OPS,
LYS 3
1. Hai Jussi Kuivas OTPS,
2. Can Can Timo Inkiläinen OTPS,
3. Hai Jussi Järvinen OTPS,
4. Apeiron Tapio Hägg OTPS,
5. Hai-Bee Antti Aho OTPS,
Oulu Ranking 2
28.6.2017
Racing Team Oulu - RTO
E-jolla
1. E Tuomas Horko OPS,1
2. E Aurora okkonen OM,5
3. E Juho Niemitalo OPS,6

Oulu ranking 3

9.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
E-jolla
1. E Tuomas Horko OPS,1
2. E Juho Niemitalo OPS,2
3. E Aurora Okkonen OM,3

Oulu Ranking 2
28.6.2017
Racing Team Oulu - RTO
Zoom 8
1. Z Kairit Koiv OTPS,1,2
2. Z Alisa Annunen OM,2,2
3. Z Heta Heinonen OPS,5,5
4. Z Frida kangasoja OPS,5,5

Oulu ranking 3

9.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
Zoom 8
1. zoomi Lili Kotilainen OPS,1
2. zoomi Heta Heinonen OPS,2
3. zoomi Ronja Valjus OPS,3
4. zoomi Alisa Annunen OM,5

Oulu ranking 3
9.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
Optimistijolla (yli 12v.)
1. oppari Luka Kotilainen OPS,1
2. oppari Otso Hägg OPS,2
3. oppari Mika Jaakola OSMK,4

Oulu Ranking 2
28.6.2017
Racing Team Oulu - RTO
Optimistijolla (alle 12v.)
1. Oppari Inka Tirilä OM,1,1,
2. Oppari Olli Eskola AKPS,2,2
3. Oppari Erik Peuhkuri OPS,3,3
4. Oppari Hilla Kiuru OM,4,4
5. Oppari Otso Kotila OTPS,6,6

Oulu ranking 3

9.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
Optimistijolla (alle 12v.)
1. oppari Hilla Kiuru OM,1
2. oppari Inka Tirilä OM,2
3. oppari Olli Eskola OPS,3
4. oppari Armin Robas OTPS,5

 Oulu ranking 3
9.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
Hai
1. can can reijo nyman OTPS,
2. Penelope Jussi Järvinen OTPS,
3. Hai-Vei Risto Törölä OTPS,
4. Hai-Bee Antti Aho OTPS,

ELO-race

5.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
LYS 1
1. Viiveri Jussi Pajala OPS,
2. Sirhetar Heikki Kovalainen OPS,
3. Alca torda Jorma Kinnunen OM,
4. EmTuulia Olli Nurmesniemi  OM,
LYS 2
1. Marella J.Annunen OTPS,
2. Seagull Jukka Laaksonen  OPS,
Varjakkapurjehdus
12.8.2017
OULUN PURJEHDUSSEURA - OPS
LYS 1
1. Alca torda Jorma Kinnunen OM,
2. Viiveri Jussi Pajala OPS,
3. Sirhetar Heikki Kovalainen OPS,
4. Smart Heating  Arto Nissilä  OM,
5. Lady A Jukka Eklund OM,
6. Tuulia Pekka Saukkonen AKPS,
7. Mighty-Atom Matti Ruokonen  OM,
8. Bueno Pertti Huhtela OPS,
9. Marimii Jaakko Mattila OM,
10. Karika Mikko Lämsä OM,
11. Jahweli Markku Vimpari OM,

LYS 2

1. Marella Jukka Annunen OTPS,
2. Seagull Jukka Laaksonen OPS,

ALBIN EXPRESS

1. Albin Esa Piirainen OM,
2. Omppu Markus Ängeslevä OM,
3. Yamaha center Juuso Piilonen AKPS,
4. Bollox Tuomo Nauha OSMK,
E-jolla ranking 5-2017
19.8.2017 - 20.8.2017
Racing Team Oulu - RTO
E-jolla
1. E-jolla Selma Valjus OPS,
2. E-jolla Saara Kuisma TP,
3. E-jolla Juha Niemitalo OPS,
4. E-jolla Tuomas Horko OPS,
5. E-jolla Juulia Tammelin OM,
6. E-jolla Aurora Okkonen OM,
Oulun Regatta
2.9.2017 - 14.9.2017
Racing Team Oulu - RTO
LYS 1
1. Alca torda Jorma Kinnunen OM,
2. Smart Heating Arto Nissilä OM,
3. EmTuulia Olli Nurmesniemi OM,
4. Garfield Aaro Ponkala TVS,
5. Blue Dream Juhani Niemelä OM,
6. Viiveri Jussi Pajala OPS,
7. Chapeau! Jussi Kuivas OTPS,
8. Marimii Jaakko Mattila OM,
9. Mighty-Atom Matti Ruokonen OM,
10. Jahweli Markku Vimpari OM,
11. Kiet Hanna Stark-Heikkinen KTPS,
12. Puhuri Kari Lukkarila OM,

LYS 2

1. Yamaha center Mikael Mehtälä OM,
2. Marella Jukka Annunen OTPS,
3. Bollox Tuomo Nauha OSMK,

LYS 3

1. Kati Nina Lindholm  OPS,

Hai

1. Can Can Reijo Nyman OTPS,
2. Penelope Jussi Järvinen OTPS,
3. Hai-Bee Antti Aho OTPS,
Zoom 8
1. Zoom 8 Venni Vähäsarja OPS,
2. Zoomi RonjaValjus OPS,
3. Zoomi Frida Kangasoja OPS,

Optimistijolla (alle 12v.)

1. Oppari Olli Eskola OM,
2. Karpalo Inka Tirilä OM,
3. Jolla Erik Peuhkuri OPS,
4. Oppari Solja Keskitalo RaaPS,
5. Oppari Hilja Kiuru OM,

Varjakka Purjehdus 12.8.2017 tulokset

LYS I

LYS II

LYS III(Albin Express)

Tulokset Elo-race, laskettu aikaa ajalle

LYS I

LYS II

TIISTISOHJE KAUDELLE 2017

Tiistaiharjoituspurjehduksen rata, kiertosuunta ja veneiden lähtöajat ovat muuttuneet.

Ohje kokonaisuudessaan löytyy napsauttamalla otsikkoa.

Kilpailutoiminta

Vuoden 2017 kilpailukalenteri

17.6 Oulu Ocean Race

21.6. Oulu Ranking 1

28.6. Oulu Ranking 2

1.-2.7 Pekanpäivän purjehdus, Raahe

8.-9.7. Kemin regatta, Kemi

28.-30.7. Pohjanlahden regatta, Tornio

9.8. Oulu Ranking 3

12.8. Varjakkapurjehdus

19.-20.8. Oulu Europe 5 OPS FIN

19.8. Yökilpailu, OTPS

2-3.9. Oulun Regatta

16.9. Räntärace

Pohjanlahden regatta 2016 , lopputulokset

LYS I

LYS II

Hai

29.7 Kalaliike Haanpään purjehdus, OM, Oulu

6.-7.8 Refanutan regatta, Raahe (kadettisarja)

9.8 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

Kello Open, HaPS

10.8 Oulu ranking 3, Oulu (OTPS juniorit, OM, OPS köliveneet)

Oulu ranking 3. tulokset junioriluokat

Zoom 8

Optimistijollat alle 12 v

Optimistijollat yli 12 v

13.8 Varjakka purjehdus, OPS, Oulu, ilmoittautuminen

Varjakka purjehdus 2016, kutsu avautuu uuteen ikkunaan

Varjakka Purjehdus 13.8.2016, tulokset päivitetty 14.8 klo 18.10;

Kilpailun sääntöjen mukaan maaliintulojärjestys on lopputulos luokittain , oheisissa taulukoissa kuitenkin kilpailun analysointia varten tasoitusajat laskettuina.

LYS I

LYS II

LYS III

Albin Express

Kiertopalkinnot jaetaan lipunlaskupäivän palkintojenjaossa.

20.-21.8 Yökilpailu, OTPS, Oulu

Yökilpailu 2016 tulokset

23.8 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

3.9 Syyskisat, Köli ja kevytveneille, OM, Oulu

17.9 Räntärace, OM, Oulu

Vuoden 2015 kilpailut ja muita tapahtumia

9.6 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

10.6 Oulu ranking 1, Oulu (OTPS juniorit, OM, OPS köliveneet)

13.6 Toppila Ocean Race, Oulu

13-14.6 Optimistijollien SM-ranking, Kellon Kiviniemi STO

17.6 Oulu ranking 2, Oulu (OTPS juniorit, OM, OPS köliveneet)

23.6 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

27- 28.6 Pekanpäivän kisa, Raahe

4-5.7 Kemin regatta, Kemi (Optimisti Kadettisarja)

18- 19.7 Vuosipäiväpurjehdus, Raahe (Optimisti Kadettisarja)

21.7 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

25- 26.7 Oulun Regatta kevytveneet, Oulu

24- 26.7 Pohjanlahden Regatta/ Bottenhavs Regatta, Oulu

Kilpailukutsu Pohjanlahden regattaan

Ilmoittautuminen Pohjanlahden regattaan

Anmalan till Bottehavets regattan

31.7 Nautilus Cup, OM, Oulu

1-2.8 Refanutan regatta, Raahe

1.8 Röyttä Cup, 2 ratalähtöä Röytän edustalla, Oulu

4.8 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

8-9.8 Kello Open, HaPS Haukipudas (Optimisti Kadettisarja)

12.8 Oulu ranking 3, Oulu (OTPS juniorit, OM, OPS köliveneet)

15.8 Varjakka purjehdus, OPS, Oulu

18. 8 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

22- 23.8 Yökilpailu, OTPS, Oulu

1.9 Tiistai- ranking, yhteislähtö, Oulu

12.9 Syyskisat, Köli ja kevytveneille, OM, Oulu

19.9 Räntärace, OM, Oulu

OULUN REGATTA 2014 30.8.2014 - 31.8.2014
LYS 1 LYS 2 LYS 3 Hai H-vene Zoom 8 Optimistijolla (yli 12v.) Optimistijolla (alle 12v.) RTO

VARJAKKAPURJEHDUS 16.8.2014
LYS 1 LYS 2 LYS 3 OPS

Varjakkapurjehduksen tulokset 2013

Kilpailutulokset LYS1 tästä.
Kilpailutulokset LYS2 tästä.
Kilpailutulokset LYS3 tästä.

Kilpailuihin ilmoittautuminen 2012

Keskiyön auringon tulokset

Kilpailutulokset LYS1 tästä.
Kilpailutulokset LYS2 tästä.

Varjakkapurjehduksen tulokset 2012

LYS1

LYS2

LYS3